porady

Funkcjonalne ciągi komunikacyjne

Czerwiec 27, 2017

Optymalnie zaprojektowane oświetlenie ciągów komunikacyjnych ułatwia orientację i poruszanie się po budynku, jednocześnie poprawiając komfort pracy i bezpieczeństwo pracowników oraz gości, zmniejszając ryzyko wypadków na schodach czy niedoświetlonych korytarzach. Jednocześnie oprawy często są głównym elementem dekoracyjnym ciągów komunikacyjnych, dodającym prestiżu i budującym wizerunek firmy. W tym przypadku światło staje się przyjaznym i opiekuńczym przewodnikiem.

Komunikacja i informacja

Dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Hol i recepcja to pierwsze miejsca, z jakimi stykają się nasi goście, kontrahenci czy partnerzy biznesowi. Tu najistotniejsze będę komunikacja i informacja – twarze personelu powinny być oświetlone jasnym, przyjaznym światłem bez niepotrzebnych cieni. Oświetlenie bez olśnień ułatwia adaptację wzroku przy przejściu ze światła dziennego do sztucznego i umożliwia szybkie zorientowanie się w strukturze pomieszczenia. Całość powinna tworzyć jasną, przyjazną i zachęcającą atmosferę.

Bezpieczeństwo na biurowych ścieżkach

Często lub rzadko uczęszczane – biurowe korytarze i klatki schodowe wymagają oświetlenia – a to generuje koszty. Choć normy mówią, że w wypadku ciągów komunikacyjnych natężenie światła może wynosić od 100 do 150 luxów w dzień, a 50 – 80 luxów nocą, na ogół ze względów bezpieczeństwa jest ono używane 24 godziny na dobę. Nic więc dziwnego, że tradycyjne świetlówki, którymi dawniej oświetlano te pomieszczenia – zostały wyparte przez energooszczędną technologię LED.

– Okres eksploatacji oświetlenia LED wynosi średnio 30 000 godzin nieustannego świecenia – zdecydowanie więcej, niż standardowej świetlówki liniowej. Ponadto diody tego typu posiadają korzystny stosunek miary strumienia świetlnego – liczonej w lumenach – do potrzebnej do jej uzyskania mocy – liczonej w watach, czyli tzw. skuteczność świetlną – co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na energię w stosunku do źródeł tradycyjnych – podkreśla Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV.

Dzięki energooszczędnym i nowoczesnym źródłom światła oświetlenie ciągów komunikacyjnych może być włączone przez całą noc – bez znaczącego uszczerbku dla budżetu. Wskaźniki efektywności energetycznej można jeszcze poprawić poprzez zastosowanie „inteligentnych systemów biurowych” dostosowujących poziom natężenia światła sztucznego w zależności od ilości światła dziennego.

Ciemność ujarzmiona

Jednym z prostszych rozwiązań, a jednocześnie ukłonem w stronę oszczędności energii, są również różnego rodzaju czujniki: zmierzchowe, mikrofalowe czy działające na podczerwień. Pozwalają one na włączenie światła w sposób automatyczny kiedy jest potrzebne i jego wyłączenie, gdy staje się zbędne.

Jednak zastosowanie takiego rozwiązania jest mało komfortowe dla osoby, która musi wejść w ciemną przestrzeń korytarza, zanim jego obecność zarejestruje pierwsza czujka. Bardziej komfortowe i ekonomiczne oświetlenia korytarzy z wykorzystaniem czujników ruchu daje system Digital Addressable Lighting Interface (DALI). Ten cyfrowy protokół sterowania oświetleniem, niezależnie od użytych rozwiązań technologicznych, pozwala za pomocą urządzeń peryferyjnych lub komputera sterować  pojedynczymi oprawami.

– System DALI pozwala stworzyć aplikację, w której oprawy pracują w 3 stanach: załączona (100%), wyłączona (0%) i ściemniona (np. 10%). – W trybie czuwania oprawy świecą na 10%, minimalne rozświetlając  przestrzeń, ale zapewniając równocześnie komfort i poczucie bezpieczeństwa. Po wykryciu ruchu oprawy rozjaśniają się do 100% mocy  – i to w sposób łagodny, by nie olśnić użytkownika. Trzeci stan pracy (wyłączenie 0%) jest używany wówczas gdy przez dowolnie programowany czas (np. 1 godzinę) system mnie wykrył żadnego ruchu. Zapewnia to utrzymanie komfortu przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej – rekomenduje ekspert firmy GTV.

Nastrojowe przestrzenie

Przy pomocy oświetlenia LED można nie tylko tworzyć bezpieczne ciągi komunikacyjne, ale i aranżować wnętrza światłem. Dekoracyjne oświetlenie o nowoczesnym designie może zamienić korytarze i klatki schodowe w nastrojowe przestrzenie – ważne, by zintegrować je kompozycyjnie z pozostałymi pomieszczeniami i skomponować z architekturą budynku. Oprawa o ciekawym designie może odmienić nieciekawą aranżację korytarzową, jeśli wykonana będzie np. z gipsu – sączące się zza niej światło będzie wówczas bardziej nastrojowe i dyskretne. Dobrym rozwiązaniem jest również montaż plafonier, które przylegając do sufitu dają rozproszone światło niewywołujące głębokich cieni.

– Świetnie sprawdzą się tu oprawy o estetycznym i nowoczesnym designie: Master, Joker, Celta, Roma czy Verona. Dodatkowo mają one długi okres użytkowania, co obniża koszt konserwacji, a jednocześnie idealnie nadają się do stosowania z czujnikami ruchu dzięki ich wysokiej odporności na przełączanie. Znakomicie nadają się do nieprzerwanej pracy na korytarzach i klatkach schodowych  – podkreśla Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV.

Efektowne i dekoracyjne wsparcie

Małe lampy LED mogą być także dekoracyjnym i efektownym wsparciem dla głównego oświetlenia. Urokliwe i dyskretne światło dają niewielkie lampy  LED lub taśmy LED umieszczone tuż nad listwami przypodłogowymi. Oprawy te powinny być zlicowane ze ścianą, by zapewnić im ochronę przed przypadkowym, nieostrożnym uderzeniem stopą.

Podobny trend upowszechnił się przy oświetleniu schodów. Listwy umieścić można również pod czołami stopni, skąd będą efektownie oświetlać stopnice, a rozproszenie światła na stopniach nada im odpowiedniej lekkości oraz podkreśli materiał, z którego zostały wykonane. Podświetlenie schodów tworzy też oryginalną grę światła i cienia, co tworzy nie tylko wyjątkowy klimat, ale przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo.

Małe lampy LED mogą stanowić również niesamowitą dekorację korytarzowych wnęk. Zajmują niewiele miejsca, a jednocześnie generują światło o dużej mocy,  idealnie podkreślając piękno ozdobnego wazonu, akwarium czy rzeźby umieszczonej we wnęce.

Technologia LED w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi zapewnia doskonałą  równowagę między funkcjonalną i dekoracyjną funkcją oświetlenia ciągów komunikacyjnych. Zapewnia bezpieczeństwo, pomaga odnaleźć właściwą drogę i buduje świetlną aranżację wzmacniając rangę firmy. Wysoka wydajność i duża energooszczędność to jej najważniejsze atuty.

pinterest
pinterest
pinterest
pinterest
Do tyłu
Do przodu