inspiracje

Nie tylko szafa

Poznaj mniej typowe zastosowania systemów przesuwnych

Grudzień 20, 2017

Systemy przesuwne najbardziej praktyczne okazują się w małych mieszkaniach, wąskich korytarzach i nieustawnych pomieszczeniach. Tam, gdzie liczy się każdy centymetr, drzwi przesuwne potrafią uratować aranżację i odnajdują się doskonale. Ale wygoda i funkcjonalność to nie ich jedyne zalety.

Dodatkowe miejsce do przechowywania

Wykorzystanie drzwi przesuwnych pozwalają na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania, oszczędzając miejsce potrzebne do otwarcia drzwi uchylnych. Nie narażamy w ten sposób domowników na niekomfortowe otwieranie skrzydeł szafy i uwalniamy od konieczności zastanawiania się, jak ustawić mebel, by mieć do niego pełny i swobodny dostęp. W ten sposób nawet niewielkie sypialnie czy wąskie korytarze możemy wyposażyć w duży mebel do przechowywania. Drzwi przesuwne to również swoboda aranżacyjna. Jako wypełnienie skrzydła można zastosować szkło, lustra, witraże, grafiki, lekkie bądź pełne płyty meblowe – w zależności od tego, jaki efekt aranżacyjny chcemy osiągnąć. Szeroki wybór materiałów pozwoli dopasować drzwi do każdego wystroju, a dodatkowo różne materiały można łączyć w ramach jednego skrzydła lub mebla. Lustro na drzwiach garderoby optycznie powiększy pomieszczenie i zbuduje jego klimat, zaś ciekawą alternatywą może być również zastosowanie szklanych paneli dekoracyjnych, nadających wnętrzom niepowtarzalny i indywidualny charakter.

Alternatywa dla uchwytów?

We współczesnych aranżacjach wnętrz trend, w którym dominują proste i eleganckie fronty mebli pozbawione uchwytów, staje się coraz bardziej popularny. Zasada „im mniej, tym lepiej” sprawdza się w tym wypadku doskonale – nie tylko w kontekście rezygnacji ze zbędnych dodatków czy fantazyjnych elementów dekoracyjnych. Systemy przesuwne stają się więc alternatywą dla tradycyjnych drzwiczek meblowych – coraz częściej wykorzystuje się je jako zamknięcie mebla: szaf, biblioteczek czy regałów lub jego części np. – półki z telewizorem. Minimalistyczna, oszczędna forma rączki i specjalne systemy jezdne pozwalają na minimalizację widocznego materiału i pełną ekspozycję eleganckiego frontu mebla. 

Niebanalne zagospodarowanie nietypowych przestrzeni

Systemy przesuwne są doskonałym sposobem na użytkowe, efektywne i estetyczne zagospodarowanie nietypowej przestrzeni – wnęk, pomieszczeń ze skosami, użytkowego poddasza, miejsca pod schodami – i przekształcenia ich w garderobę lub praktyczny schowek. Docenią je zwłaszcza zwolennicy kuchni otwartej na salon, gdy podczas kuchennych eksperymentów zjawią się z wizytą niezapowiedziani goście. Z pomocą drzwi przesuwnych możemy również zmienić kuchenną wnękę w przydatną spiżarnię – wówczas podczas przyrządzania codziennych posiłków wystarczy tylko wyciągnąć rękę, przesunąć skrzydło drzwi i wydobyć odpowiedni słoik. Wykorzystując nawet niewielką przestrzeń, warto postawić na wysokiej jakości systemy przesuwne, które oddzielą obszar roboczy – przeznaczony do gotowania od strefy dedykowanej przechowywaniu produktów spożywczych czy niezbędnych akcesoriów kuchennych.

Rozdzielenie stref

Wszędzie tam, gdzie zależy nam na szybkim i estetycznym podziale pomieszczeń lub wyraźnym wydzieleniu ich poszczególnych funkcji, drzwi przesuwne okażą się rozwiązaniem idealnym. Z ich pomocą łatwo oddzielimy w salonie rekreacyjną część dzienną (kącik do wypoczynku) od strefy nocnej z łóżkiem. Podobne rozwiązanie docenią również osoby pracujące w domu – w ten sposób kącik do pracy prosto jest zaaranżować, a „artystyczny nieład” łatwo ukryjemy – i możemy wrócić do pracy w dowolnym momencie bez konieczności każdorazowego porządkowania biurka, kiedy chcemy zrobić sobie przerwę w pracy. Drzwiami przesuwnymi można również oddzielić salon od jadalni , a w razie potrzeby (np. podczas rodzinnego przyjęcia) stworzyć jedno duże pomieszczenie. W ten sposób optymalnie wykorzystujemy dostępną przestrzeń użytkową, maksymalnie zwiększając przy tym jej funkcjonalność. Łatwość użytkowania i niskie koszty wykonania to dodatkowe argumenty przemawiające za zastosowaniem tego rozwiązania.

Drzwi przesuwne to połączenie estetyki i funkcjonalności. Wszędzie tam, gdzie liczy się dodatkowa powierzchnia, optymalne wykorzystanie przestrzeni, design mebla i niebanalna aranżacja – drzwi przesuwne to doskonałe rozwiązanie.

pinterest
pinterest
pinterest
pinterest
Do tyłu
Do przodu