porady

Zapanuj nad przestrzenią w kuchni

Czerwiec 29, 2018

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu. Parząc rano kawę, rozmawiamy o planach na cały dzień, a popołudniu oddajemy się pasji wspólnego gotowania. Często jednak kuchnia zajmuje niewielką przestrzeń, a lista przedmiotów, które chcemy tam przechowywać, jest długa. Dlatego dobra organizacja przestrzeni kuchennej to podstawa.

Po pierwsze – wyznacz przestrzeń

Modern Box

Zdarza się, że kuchnia połączona jest z innym pomieszczeniem, np. salonem lub spiżarnią. Dobrym rozwiązaniem na to, aby tę przestrzeń rozdzielić, jest wykorzystanie systemów przesuwnych. W ciągu kilku sekund odseparujesz pomieszczenie. Sprawnie ukryjesz bałagan w kuchni, kiedy w salonie pojawią się niespodziewani goście. Poza funkcjonalnymi właściwościami systemy przesuwne powiększają optycznie pomieszczenie oraz stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych. Można wypełnić je lustrem, płytą meblową, a nawet grafiką.

Po drugie – zadbaj o łatwy dostęp do produktów

W kuchni znajduje się wiele różnych, niezbędnych dla nas przedmiotów – artykuły spożywcze, naczynia, garnki czy sprzęt kuchenny. Podczas gotowania niezwykle ważny jest łatwy dostęp do potrzebnych produktów – usprawnia przygotowywanie posiłków oraz zwiększa komfort gotującego. W takich sytuacjach idealnie sprawdzają się takie rozwiązania jak system wysuwny dwupoziomowy czy kosz na prowadnicy rolkowej. Można wykorzystać je zarówno w kuchennej szafie, jak i w spiżarni.

Po trzecie – przygotuj meble na przechowywanie ciężkich sprzętów

W przypadku gdy planujemy przechowywanie cięższych sprzętów lub dużych zbiorów produktów, takich jak zgrzewki napojów, należy postawić na bardziej wytrzymałe kosze, np. GTV Corner. Jego całkowita ładowność umożliwia przechowywanie produktów ważących do 40 kilogramów. Dodatkowym atutem jest mechanizm cichego domyku ułatwiający komfortowy dostęp do produktów. Składowanie ciężkiego wyposażenia stanie się wtedy zdecydowanie lżejsze.

Po czwarte – segreguj

Warto zadbać o ład również wewnątrz kuchennych mebli. Dobrym sposobem na uporządkowanie tych obszarów będzie umieszczenie w nich zestawów pojemników. Ułatwiają segregowanie produktów, ale również śmieci. W kuchniach należących do zwolenników ekologicznych rozwiązań świetnie sprawdzi się segregator Multino z portfolio GTV. Trzy pojemniki wchodzące w jego skład ułatwią selekcjonowanie odpadów na szkło, papier oraz plastik.

Po piąte – postaw na optymalizację przestrzeni

Najtrudniej zapanować nad porządkiem na obszarach, które są najbardziej wyeksponowane, jak np. kuchenny blat. Warto dobierać akcesoria, wykorzystując ich „mobilne” właściwości. Zamiast suszyć naczynia na standardowej suszarce, postaw na ociekarkę w formie zwijanej maty. Kiedy naczynia wyschną, można ją schować i w ten sposób uzyskać dużo wolnej przestrzeni.

Po szóste – wybierz szuflady z cichym domykiem

Aby gotowanie stało się jeszcze przyjemniejsze i relaksujące, warto zainwestować w szuflady z cichym domykiem. Szukanie niezbędnych produktów czy sprzętów stanie się łatwiejsze i cichsze. Świetnie sprawdzą się systemy szuflad takie jak Axis czy Modern Box GTV, dzięki którym możliwe będzie zbudowanie zarówno szuflad standardowych, jak i wewnętrznych. Dodatkowo można wypełnić je specjalnymi wkładami na sztućce, które pomogą uporządkować duże ilości łyżek, noży i widelców.

Mając do dyspozycji małą przestrzeń, warto szukać rozwiązań, które będą nie tylko funkcjonalne, ale pomogą nam zaoszczędzić sporo miejsca. Wtedy gotowanie ulubionych potraw stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze, a w kuchni zapanuje ład i porządek.

pinterest
pinterest
pinterest
pinterest
pinterest
pinterest
Do tyłu
Do przodu